Uyarı

İllegal yapılan köpek dövüşleri bir suçtur. Lütfen Bu suçu işlemeyiniz. Resmi olarak yapılan köpek dövüşlerini savunuyoruz. Ve bu sporun sadece resmi kurallar dahilinde yapılmasını temenni ediyoruz.

9 Ocak 2009 Cuma

Köpek Dövüşleri Kısa Tarihi

Kopeklerine birer hayat arkadasi gözüyle bakanlar, köpeklerin gittikçe artan bir sekilde bir kumar araci olmalarini ve insanlarin sahip olduklari konumlarini yükseltip, daha fazla kazanmalari için birer piyon olarak kullanilmasina inanmakta güçlük çekerler.
Bulldog’lar yillarca kumar aleti olarak kullanilmis, bogalara, ayilara, porsuklara ve kendi cinslerine karsi dövüstürülmustur. O donem bu tür kanli sporlar, eski Ingiltere, Italya ve Avrupa ulkeleri boyunca günlük yasaminin birer parçasi halindeydi. Boga –köpek dövüsleri ve diger kanli sporlar sadece isçi sinifi için degil saray çevresi için de ciddiye alinan bir eglence biçimi olmustu. Dövüs öncesinde boga yere çakili bir kaziga boynuzlari ya da boynundan baglanarak köpekler saliniyordu. Bogalar kasaplarca kesilmeden önce saatlerce bu sekilde iskenceye maruz kaliyordui. Köpegin boga ile yüz yüze karsilasmasi ve onu hassas burnundan yakalayarak hareketsiz birakmasi gerekiyordu. Bir kaç köpek tarafindan saldiriya ugrayan boga bazen korku ile yere yatiyor; fakat altina ates tutularak ayaga kalkmaya zorlaniyordu.`1820’de Burry St.Edmonds’da bir boganin toynaklari kesilerek kanli bacaklari üzerinde kendini savunmaya zorlandigi bilinmektedir.

Bulldog sahipleri için bu dövüsler ciddi bir rekabet havasinda geçmekteydi. Bogada sanslarini denemek içi para yatirmalari gerekiyordu ve bogayi hareketsiz birakan köpek ödül kazaniyordu. Bogalar köpekleri 3-4 metre havaya firlatiyor ve pek çok kere boganin boynuzlarina kendilerinin de hedef oldugu oluyordu. Iç organlari disari sarkmaya baslamis köpekler hala dövüsmeye zorlaniyor; çogu boganin toynaklari altinda eziliyordu.
Bu aktivitelerin 1800’lerde kanun disi olarak yargilanmasi modern bir gelismedir.Bu tür kanli sporlar yasaklandiktan sonra boga, ayi hatta aslanlarla yapilan dövüsler tarihe karismistir. Köpek dövüsleri ise gizlice yapildigindan uzun süre hasir altinda devam etmisitr.Karsilasmalarin amaci kazanmanin gururundan çok para kazanmakti. Dogal olarak bu insanlar köpeklerinin sagligini düsünmekten cok uzaktilar.
Bir zamanlar ayi ve boga gibi kütlece büyük olan hayvanlarin güresleri mükemmel bir eglence gibi degerlendirilirken , gunumuzde köpeklerin kendi aralarinda yada daha büyük hayvanlarla dövüsmeleri siddetle kinanmaktadir. Bizlerin, vatandaslar olarak yapabilecegimiz en iyi sey kendimizi ve digerler insanlari, böyle kan sporlarinin iç yüzünü görme hususunda egitmeli ve masum birer kurban haline gelen Pit Bull’larin hak ettikleri degere kavusmalari konusunda her türlü çabayi sarfetmeliyiz.

1 yorum:

Adsız,  19 Ocak 2009 13:52  

Teşekkürler Ben Sizle Bişey Konuşmak İstiyorum Mail Adresiniz Filan Yoktu Eklermisiniz

design@ckrdizayn.com